Prečo Plaváček? A prečo nie…

Plávanie je pre deti prirodzená vec. Nie je to tak dávno, čo trávili vo vode deväť mesiacov. Preto, čím skôr sa dieťa do vody vracia, tým sa jej približuje viac a viac. Voda však vyplavuje stres a napätie. Pýtate sa, z čoho môže mať malé dieťa stres?

Je to človek a vníma intenzívne. Vníma svoju pohodu a nepohodu. Nevie jasne povedať, dokáže to sprostredkovávať len plačom. Už len pôrod je pre dieťa skúška. Prirodzený pôrodný inštinkt vedie dieťa zažiť pocit bezpečia podobný v maternici. Ten je však možný len vtedy, ak tesne po pôrode dôjde k spojeniu s mamou, koža na kožu. Spočinúť v náručí, nerušene. Ak ste rodili svoje deti v pôrodnici, kde ste nemali zabezpečené pokojné prostredie, Váš pôrod bol sprevádzaný vysokým stresom. Dieťatko Vám to vo vode naplno ukáže, čo prežilo. Tak si budete mať možnosť  opäť získať to, čo pri pôrode chýbalo. Veľmi často sa stáva, že malinké deti po prvom ponorení spustia plač identický ako pri pôrode. Ale dnes Vám nikto dieťa nebude  brať, odtrhávať ho od Vás, manipulovať s ním. Dnes vo vode budete mať možnosť znovu zažívať, ako vyzerá pravá a nefalšovaná dôvera a budete mať možnosť poskytnúť svojmu dieťaťu pocit bezpečia, ktorý je tak prapodstatný pre žitie života. A akým spôsobom pracujeme, dozviete sa viac v príbehu o nás .

Gabriela Bačová
Skúsenosti s plávaním detí som zbierala päť rokov v českom Plaváčku, www.plavacek-deti.cz . Zažila som aj na svojich deťoch obrovský prínos s plávaním, saunovaním a masírovaním detí. O nás si prečítajte tu.
Komentáře