Ja viem, predstava, že to malé novorodeniatko nosíte niekde na bazén, to je taká trochu z cesty. Aj keď som zažila mamky, ktoré to neriešili. Teplá, slaná voda a šli na to.
Pre mnohých je tá predstava vzdialená, aj keď Vám poviem, že čím menšie dieťatko, tým akoby viac fungovala akási pamäť na pobyt vo vode. V každom prípade je voda pre dieťatko mimoriadne stimulujúca. Uvoľňuje sa, ale aj napína, vníma a intuitívne sa snaží udržať telíčko nad hladinou. Necíti svoju váhu a tak sa pohybuje voľne, za našej pomoci a dokáže zapínať svaly, ktoré na tvrdej podložke zapojiť nevie.
Práve pocit vo vode, prechod z nej a do nej, často pripomína príchod na svet. Tak si navzájom viete liečiť svoje pôrodné a popôrodné udalosti, viete si celý proces manažovať, zabezpečiť si to, čo Vám chýbalo, nasýtiť sa pri každej zmene prostredia a odplakať si svoje rany. Ako dieťa, tak aj mama. Je to obrovský dar, ktorý nám voda ponúka.
Okrem toho, nie je príjemnejšia metóda, ako podporiť psychomotoriku detí, rehabilitovať skrátené svaly, svalové bloky, alebo len uvoľniť telíčko pri nafúknutom brušku.
Plávanie doma, nie je len o plávaní. Už Vaše maličké podporíte masážou. Potrebujete sa spýtať na nosenie, kojenie, spánok, stravu? Ja som zástanca čím najväčšmi prirodzeného procesu, do ktorého sa priveľmi nezasahuje pomôckami a prostriedkami z vonku. Ale v skutku ide o to, aby ste si mohli Vy nájsť tú cestu, ktorá Vám vyhovuje, ale aby ste počuli a vedeli, z akých možností si môžete vybrať.
Aj preto, začíname plávať aj s tými najmenšími práve u Vás doma, vo Vašom bezpečnom prostredí, aby ste sa mohli navzájom podporovať, liečiť a uvoľňovať.